Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/server570215/ftp/markiewiczblog/wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1195
Komu przysługują alimenty po orzeczeniu rozwodu rodziców?

Kto ma prawo do alimentów po rozwodzie rodziców?

Rozwód nie oznacza całkowitego zerwania więzów z byłym małżonkiem, jego krewnymi oraz przede wszystkim ze wspólnymi dziećmi. W zależności od okoliczności rozwodzące się osoby mogą zostać zmuszone do wypełniania obowiązku alimentacyjnego zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Obowiązek alimentacyjny to nic innego jak konieczność zapewniania środków do życia członkom najbliższej rodziny.

Osoba zobowiązana do płacenia alimentów musi pokrywać wydatki związane z utrzymaniem i opłacaniem kosztów związanych z ochroną zdrowia, edukacją lub innymi uzasadnionymi potrzebami swego krewnego. O wysokości płaconych alimentów może decydować sąd lub zapisy ugody zawartej między uprawnionym do otrzymywania alimentów a zobowiązanym do ich płacenia. W przypadku alimentów po rozwodzie rodziców najczęściej uprawnionymi do alimentów są wspólne dzieci – urodzone lub adoptowane. O przyznanie alimentów może się także ubiegać były małżonek.

Alimenty na dzieci po rozwodzie rodziców

Istnienie obowiązku płacenia alimentów na wspólne dzieci nie oznacza, że samo orzeczenie rozwodu jest równoznaczne z ich zasądzeniem. Osoba, której przyznano prawo do opieki nad dzieckiem, musi wystąpić do sądu z odpowiednim wnioskiem. Może to uczynić zarówno w ramach postępowania rozwodowego, jak i w dowolnym momencie po orzeczeniu rozwodu. Sprawa o przyznanie alimentów może być wniesiona samodzielnie, jednak warto skorzystać z usług adwokata, który pomoże w sporządzeniu pism procesowych, udzieli informacji o możliwych do uzyskania kwotach oraz będzie reprezentował klienta podczas rozpraw lub sporządzania ugody.

O alimenty może również wystąpić także pełnoletnie dziecko. Obowiązek alimentacyjny rodzica nie jest bowiem ograniczony żadnym terminem, nie ustaje wraz z osiągnięciem określonego wieku. Rodzic jest zobowiązany do łożenia na dziecko aż do momentu, gdy uzyska ono zdolność do samodzielnego utrzymywania się.

Alimenty na rzecz byłego małżonka

Z wnioskiem o przyznanie alimentów może również wystąpić były małżonek. W zależności od tego, czy małżonkom udzielono rozwodu z orzekaniem o winie czy też bez, różnie kształtują się warunki uzyskania świadczenia alimentacyjnego. W przypadku rozwodu bez stwierdzonej winy jednego z małżonków strona domagająca się alimentów musi wykazać, że znajduje się w niedostatku. Gdy rozwód wskazywał na osobę winną rozpadu małżeństwa, wówczas stronie pokrzywdzonej wystarczy wykazanie, że jej sytuacja materialna istotnie się pogorszyła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *